Голосуй, не голосуй, отримаєш… «ЗА» (аналіз сесій Тернопільської міської ради)

2016-05-13 11:45:00

На сесії міської ради по кілька разів можуть голосувати одне й те ж питання, аби воно пройшло. Вочевидь для того аби набрало достатню кількість «ЗА». Дивним також є зняття питань з голосування без аргументів.

Інколи повернення до розгляду є доречним, адже через завантаженість депутатів чи технічний збій програмного забезпечення можуть не пройти важливі для громади питання. Проте більшість переголосуваннь та безпричинні зняття питань спричинені чиєюсь вигодою.

Такий висновок напрошується після аналізу березневої та квітневої сесій міської ради (03 березня та 21 квітня 2016 року).

Було «проти» - стало «за»

У березні ініціаторами повернення до розгляду питань на сесії були секретар міськради Віктор Шумада та міський голова Сергій Надал. Їм вдалося «протягнути» кілька питань, які отримали протилежний результат голосування, аніж з першого разу.

 1. Питання про передачу у безоплатну власність земельної ділянки по вул.Фабричній громадянину Сінгалевичу В.О. 
  Як тільки мер побачив результат голосування - 21 «За» (а цього недостатньо, аби рішення було прийняте), то одразу ж запропонував повернутися до цього питання ще раз. Воно набрало 25 голосів «за» (прийняли).

   
 2. Питання про надання дозволу на складання проекту землеустрою відведення ділянки площею 0,12 га для обслуговування шести літніх будиночків на вул.Львівській громадянці Кошель Л.Д. 
  Спочатку рішення не пройшло, оскільки частина депутатів вважала, що громадянка влаштувала там бар. Згодом секретар міської ради Віктор Шумада без пояснень запропонував повернутися до розгляду даного питання. Депутат від «Самопомочі» Андрій Шкула запитав про мотиви переголосування, мер Сергій Надал кинув репліку, що депутати не зобов’язані коментувати свої пропозиції.

   
 3. Проблемним виявилося і питання ТОВ «Магазин «Серет» щодо поділу земельної ділянки на вул.Живова.
  Депутат від ВО «Батьківщина», голова земельної комісії Андрій Артимович пропонував зняти його. Проте більшість депутатів не підтримали. Член земельної комісії, представник «Громадянської позиції» Любомир Балук обурювався, що немає причин знімати питання, адже рішення профільної комісії позитивне. Його колега за фракцією Петро Ландяк також висловив невдоволення, мовляв, не можна просто так знімати питання. 
  Коли ж за пропозицією Віктора Шумади до даного питання повернулися за годину, зняти його з розгляду пропонував уже не Андрій Артимович, а Сергій Надал. Депутати чомусь змінили рішення і… підтримали міського голову (відповідно питання таки зняли з розгляду).
  Думку поміняли семеро депутатів (двоє представників «Самопомочі» та п’ятеро із «Громадянської позиції»). Серед них - і ті депутати, які напередодні говорили, що немає причин знімати питання.

«Депутат може не коментувати»

У питанні зняття з сесії проектів рішеннь доходило до абсурду. Замість того, щоб пояснити причину зняття проекту, Андрій Артимович на зауваження інших депутатів відповів, що так вирішила його фракція, або узагалі не пояснював причини. У деяких випадках за нього заступався міський голова, мовляв, депутат не зобов’язаний коментувати пропозиції.

 1. Без пояснення причин, з подання Андрія Артимовича, депутати проголосували за зняття питання щодо надання дозволу на укладання договору сервітуту для проходу та проїзду на площі 0,161 га підприємцю Гуславському А.М. Проте згодом чоловік особисто виступив на сесії і депутати змінили своє рішення – підтримали сервітут. 
   
 2. За рішенням фракції ВО «Батьківщини», з подання Андрія Артимовича пропонувалося на березневій сесії зняти питання ТзОВ «МВ Стеллар» щодо дозволу на складання технічної документації із землеустрою та щодо затвердження проектів землеустрою; також зняли з розгляду питання гр.Ніколаєвої Т.Р. про надання в оренду земельної ділянки.
   
 3. Без пояснення, з подання Андрія Артимовича, зняли питання щодо надання дозволу на складання проектів землеустрою для оренди землі площею 0,0397 га гр.Юхимець Т.М.; питання гр.Мариняк М.П. щодо виділення землі під гараж.

Мер відверто «протягав» питання

На сесії у квітні переголосувань було набагато більше, ніж у березні. Шість із них твердо лобіював міський голова, незважаючи на невдоволення та протест присутніх у залі. Зокрема, депутати почали обурюватися наприкінці сесії, коли майже годину переголосовували питання, які розглядали ще на початку сесії.

 - Можливо помилково хтось не натиснув кнопку чи не спрацювало голосування, - апелював міський голова.

Депутат від «Громадянської позиції» Андрій Ткаченко пропонував зупинити практику повторного розгляду питань.

 - Якщо хтось не встигає голосувати за п’ять секунд, то можна збільшити час на роздуми до семи секунд, - говорив Андрій Ткаченко.

На його підтримку в залі пролунали оплески колег. Проте міський голова лише подякував за пропозицію і… продовжив голосування за повернення до розгляду низки питань. Робив це так настирливо, що деякі питання «протягував» по кілька разів. Та депутати виявилися «міцними горішками» і рішення не поміняли.

 1. Зокрема, це стосується питання виділення 0,11 га релігійній громаді "Християнська церква "Відродження" для будівництва та обслуговування храму по вул. Новий Світ.
  Коли депутати обурювалися, що уже втретє ставлять це питання, Сергій Надал відповів, що має право повертатися до питання навіть по 10 разів.
  Дане рішення таки не набрало потрібної кількості голосів.

   
 2. Також не допомогло меру кількаразове переголосування питання про надання земельної ділянки площею 0,0111га за адресою вул. Кардинала Сліпого ФО-П Джуринському О.А., ПП "Перлина".
  Воно теж не отримало потрібної кількості голосів депутатів.

   
 3. Не підтримали міського голову депутати і в питанні надання дозволу на укладання сервітуту за адресою вул.Транспортна ОК "ЖБК "Каштан-Буд".

Користь із переголосування таки є?

Завдяки переголосуванню частину питань таки «переграли». Як звучало в залі - «на користь громаді».

 1. Зокрема, за підтримки міського голови та депутата від «Радикальної партії О.Ляшка» Оксани Яциковської, депутати змінили думку при голосуванні щодо передачі 0,0046 га по вул.Руській родичу відомого тернопільського барда Василя Дунця.
  Спочатку це питання не набрало більшості, проте після повернення, депутати таки вирішили, що родина Дунець заслуговує на позитивне рішення.

   
 2. Із урахуванням пропозицій депутатів та міського голови, сесія поновила договір оренди на 0,5 га по вул.Слівенській товариству «Житло». Натомість воно має облаштувати на цій ділянці паркову зону.
  Проте, аби на місці цієї зеленої зони нічого не будували, місто повинне знайти для товариства ділянку навзамін. Чи користь це для громади - так. Чи вигідно для міської казни – навряд чи.

   
 3.  Також після переголосування, депутати дозволили ПП «Продекспорт» (супермаркет «Сільпо») та ПП «Сонячне» (місцевому «ЖЕКу») затвердити відповідну технічну документацію на ділянку 0,3500 га по вул. 15 Квітня.
  Це дозволить підприємствам узаконити стосунки щодо упорядкування та прибирання території біля супермаркету.


 

Довідка (згідно з результатами поіменного голосування):

03 березня 2016 року із 113 питань, включених у порядок денний:

 • чотири питання депутати голосували «по другому колу» (за пропозицією В.Шумади, С.Надала)
 • дев’ять питань пропонували зняти без пояснення причин (А.Артимович, С.Надал)

21 квітня 2016 року із 223 питань, включених у порядок денний:

 • 18 переголосували «по другому, третьому, а то й четвертому колу»
 • сім питань розглядали повторно без пояснення. Шість із них твердо лобіював Сергій Надал (чотири пройшли, а два - ні).
Нагадаємо, Громадська спілка "Рада бізнесу Тернопілля" детально аналізує роботу тернопільських депутатів. Таким чином хочемо апелювати до їхньої політичної свідомості та відповідальності.
Таку ж роботу, як і "РБТ", може робити кожен тернополянин. Адже для цього є чимало можливостей та матеріалів: пряма трансляція сесійних засідань міської ради, оприлюднення результатів поіменного голосування, прийом громадян депутатом на окрузі.

​Відео із засідання шостої сесії шостого скликання Тернопільської міської ради: ТУТ

Відео із засідання сьомої сесії шостого скликання Тернопільської міської ради: ТУТ

 

© Рада Бізнесу Тернопілля | Розробка: МЕЛВІС